پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۹ خرداد ۱۴۰۲ - May 30 ,2023

کارگزار بورس کیست؟

کارگزار بورس کیست؟

اگر شما هم جزو افرادی باشید که به تازگی وارد بازار بورس شدید، حتما واژه کارگزاری زیاد به گوشتان خورده است. در اینجا سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که کارگزار کیست؟ و چه وظیفه ای به عهده دارد؟ در این مقاله از فراسرمایه قصد داریم به این پرسش ها و دیگر پرسش های احتمالی ذهن شماپاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

کارگزار کیست؟

کارگزار واسطی است که بین سرمایه‌گذاران و سازمان بورس قرار گرفته و کار خرید و فروش سهام و اوراق بهادار را به نمایندگی از سرمایه گذاران انجام میدهد. با توجه به تخصصی بودن انواع بازارها، هر بازاری می‌تواند کارگزاران مختص خود را داشته باشد. برای مثال در بازار مسکن و املاک، این کارگزارهای املاک (بنگاه‌های املاک) هستند که وظیفه ایجاد ارتباط میان خریدار و فروشنده را بر عهده دارند. در بازار بورس و اوراق بهادار، این وظیفه بر عهده کارگزاران بورس است.

شرکت‌های کارگزاری چه کاری انجام میدهند؟

افرادی که در شرکت های کارگزاری مشغول به فعالیت هستند، افرادی خبره، با تجربه و آشنا به مسائل مالی هستند که به شرایط اقتصادی، بازار اوراق بهادار و بازار کالاهای مختلفی که معامله می شوند شناخت کافی دارند و با تسلط بر قوانین و مقررات می‌توانند به خرید و فروش اوراق بهادار به بهترین نحو اقدام کنند.

معامله گران شرکت های سرمایه گذاری باید دارای گواهی نامه حرفه ای باشند. این گواهی نامه میزان تسلط آن ها بر قوانین و مقررات و علم مورد نیاز برای معامله در بورس را نشان می‌دهد.

شرکت‌های کارگزاری چه کاری انجام میدهند؟ | https://farasarmayeh.ir/

نظارت سازمان بورس بر کارگزاری‌ها

انجام فعالیت کارگزاری نیازمند کسب مجوز تأسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار و عضویت در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و بورس مربوطه است. افرادی که در شرکت‌های کارگزاری مشغول به فعالیت هستند، افرادی خبره، با تجربه و آشنا به مسائل مالی هستند که نسبت به شرایط اقتصادی، بازار اوراق بهادار و بازار کالاهای مختلفی که معامله می‌شود، شناخت کافی دارند و با تسلط خود بر قوانین و مقررات می‌توانند بهترین اقدام به‌منظور خریدوفروش اوراق بهادار و کالا در تالار معاملات بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس را برای مشتریان انجام دهند.

ازآنجایی‌که فعالیت کارگزاری دارای حساسیت ویژه بوده و کلیه سرمایه‌گذاران از طریق شرکت‌های کارگزاری اقدام به خریدوفروش می‌کنند؛ به همین علت نیز شرایط و مقررات متعددی از سوی سازمان بورس بر مدیران و کارکنان شرکت‌های کارگزاری حکم‌فرما است.

چه کارگزاری انتخاب کنیم؟

بی شک یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باعث میشود تا مردم به سراغ یک سرمایه گذاری بروند بازدهی بالا و سوددهی خوب آن است. سرمایه‌گذاری در بورس یک فرصت جذاب به حساب می‌آید و خوشبختانه این موضوع در کشور ما روزبه‌روز نقش پررنگ‌تری ایفا میکند. حال افراد برای ورود به بازار سرمایه یا همان بورس چه اقداماتی را باید انجام دهند؟ اولین گام اقدام به افتتاح حساب در یکی از کارگزاری‌های مورد تائید سازمان بورس است. در حال حاضر تعداد کارگزاری‌های موجود در کشور بسیار زیاد می‌باشد. برای انتخاب یک کارگزاری خوب باید پارامتر هایی را در نظر بگیرید. مطالعه مقاله ویژگی های یک کارگزاری خوب را به شما پیشنهاد میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
  1. دوستان کمک کنید تا کشور را از دست امریکا خلاص کنیم نظرم عالی