پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

خلاصه عملکرد بازارها در سومین هفته دی ماه

1399/10/19

سومین هفته دی ماه در حالی به پایان رسید که ترامپ در روزهای پایانیِ ریاست خود بر دولت آمریکا، ایران را تهدید به درگیری نظامی کرد و قصد داشت تا آخرین ضربه های خود را نیز به ایران وارد کند. این موضوع باعث شد تا بورس که تا پیش از این کج دار و مریز طی می شد، این هفته 6 درصد افت کند.

بازار سرمایه:

اما در آخرین روز کاری هفته با کنار گذاشته شدن ترامپ از ریاست جمهوری آمریکا به صورت رسمی، سایه جنگ از سر ایران کوتاه شد و بنظر می رسد هفته آینده شرایط بازار سرمایه بهبود نسبی یابد.

بیشتر بخوانید : بورس‌بازی در سایه ریسک

بازار ارز:

اتفاقات این هفته همچنین باعث شد تا دلار از شرایط به نفع خود استفاده کند و روند رشد را دوباره از سر بگیرد و در بازار آزاد به کانال 26 هزار تومان نیز صعود کند اما با فروکش کردن تنش ها در آمریکا، دلار نیز از تکاپو افتاد و بار دیگر نزول کرد.

بازار طلا و سکه:

این هفته همزمان بود با آغاز سال جدید میلادی؛ نخستین واکنش به آغاز به کار بازارها در سال جدید پس از تعطیلات کریسمس، صعود اونس جهانی به کانال 1900 دلار بود. این مهم باعث شد تا طلا و سکه همپا با رشد اونس جهانی و دلار در کشور، پله های صعودی را طی کند.

بیشتر بخوانید : پیش بینی قیمت طلا با تکیه بر سقوط اونس جهانی

سکه به کانال 12 میلیون تومان بازگشت و طلا نیز به مرز یک میلیون و 200 هزار تومان صعود کرد اما با کاهش التهابات در آمریکا و عقب نشینی قیمت دلار، از ارزش فلز زرد در کشور کاسته شد و سکه به کانال 11 میلیون تومان بازگشت. طلا نیز به یک میلیون و 157 هزار تومان بسنده کرد.

ارزهای دیجیتال:

در هفته اخیر نیز همچون هفته های گذشته، بیت کوین و فتح سطوح جدید، در صدر اخبار رسانه های اقتصادی قرار گرفت. بیت کوین در آخرین روز هفته توانست ابر کانال 40 هزار دلاری را فتح کرده و همه سرمایه گذاران را انگشت به دهان کند. بیت کوین به ریال ایران نیز به بیش از یک میلیارد تومان رسید و بازدهی 24 درصدی برای سرمایه گذاران ایرانی به همراه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو اقتصادی