دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

پایگاه اطلاع رسانی فراسرمایه

بیمه سهام یا اوراق فروش تبعی، ضامن فعالیت در بازار سرمایه است؟

۲۰ شهریور ۱۳۹۹

 

محمد ابراهیم احمدی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با فراسرمایه پیرامون بیمه سهام یا اوراق فروش تبعی در بازار سرمایه با ذکر یک مثال ساده به تشریح مزایای اوراق اختیار فروش تبعی پرداخته است.

اوراق اختیار فروش تبعی مانند بیمه ای است که می تواند خلا آن در این روزهای بورس احساس می شود. در صورتی که توسعه پیدا کند و بتواند در تعداد بیشتری از سهم ها جا باز کند، نتایج خیره کننده ای را برای سهامداران و برای آرامش بورس به همراه خواهد داشت.

وی گفت: فرض کنید که شما می خواهید هزار سهم یک شرکت را بخرید و قیمت هر سهم ۵ هزار تومان است. یعنی شما بایستی هزار تا ۵ هزار تومان یعنی ۵ میلیون تومان بپردازید و پیش بینی شما این است که قیمت این سهم در مثلا ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹ به ۸ هزار تومان خواهد رسید.

بیشتر بخوانید : بیشترین بازدهی هفتگی را کدام نماد داشته است؟

وی ادامه داد: شما تصمیم می گیرید که این ۱۰۰۰ سهم خود را بیمه کنید. بنابراین شما باید ۱۰۰۰ ورق اختیار فروش تبعی را از سهامدار عمده خریداری کنید.

احمدی بیان کرد: فرض می کنیم که قیمت هر ورق آن بیمه نامه یا همان ورق اختیار فروش تبعی شما ۱۰۰ تومان است. بنابراین شما باید ۱۰۰۰ برگه بیمه هم به قیمت هر برگ بیمه ۱۰۰ تومان، بخرید. پس شما ۱۰۰۰ سهم خریدید و ۱۰۰۰ برگه بیمه برای آن ۱۰۰۰ سهم. یعنی ۱۰۰۰  سهم ۵ هزار تومنی خریدید که می شود ۵ میلیون تومان و یکهزار برگه بیمه می خرید هر برگ به قیمت ۱۰۰ تومان که در مجموع ۱۰۰ هزار تومان می شود. یعنی شما پنج میلیون و صد هزار تومان بابت خرید سهم و برگه بیمه آن پرداخت کرده اید.

وی ادامه داد: حالا رسیدیم به محدوده اواخر آذرماه. شما طبق مقررات مکلف هستید تا یک هفته مانده به ۳۰ آذرماه به کارگزارتان اعلام کنید که قرار است از برگه سهم تان استفاده کنید و در ۳۰ آذرماه سهمتان را بفروشید. زمانی که این اعلام صورت می گیرد، کارگزار شما در روز ۳۰ ام آذر ماه برگه سهم شما را به فروش می رساند و هزار سهم شما به فروش خواهد رفت.

بیشتر بخوانید : پای صندوق توسعه ملی به بورس باز شد | سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: پیش بینی شما این بوده است که در روز ۳۰ آذر ماه قیمت هر برگه سهم شما ۸ هزار تومان باشد و این را بیمه کردید اگر قیمت امروز فروش این برگه سهم به عنوان مثال بشود ۹ هزار تومان شما دیگر نیازی به بیمه ندارید پس موضوع خاصی وجود ندارد. شما ۱۰۰۰ برگه سهم داشتید، ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برایتان هزینه برداشته بود. امروز آن هزار برگه سهم، به ازای فروش هر برگه سهم ۹ هزار تومان عاید شما شده و در مجموع ۹ میلیون تومان بدست آورده اید.

وی افزود: در واقع شما ۵ میلیون و صد هزار تومان هزینه کردید ولی الان می توانید ۹ میلیون سهام خود را بفروشید پس شما ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان سود کردید. این در حالت اول است. در این حالت عملا بیمه شما به هیچ کاری نیامده است و آن ۱۰۰ هزار تومان فقط از جیب شما رفته است.

بیشتر بخوانید : سهام خزانه هم وارد بورس می‌شود

احمدی به روش دوم استفاده از این اوراق اشاره و خاطرنشان کرد: اما اگر فرض بگیریم قیمت این سهم به جای پیش بینی قبلی ما، در روز ۳۰ آذر بشود ۴ هزار تومان، در این صورت شما عملا قیمت هر برگه سهم تان درست است که ۴ هزار تومان است ولی برای شما ۸ هزار تومان در نظر گرفته شده و شما قیمت فروشتان ۸ هزار تومان خواهد بود. ۸ هزار تومان به ازای هر برگ سهم شما که با احتساب اینکه ۱۰۰۰ سهم داشتید در مجموع می شود ۸ میلیون تومان .

وی بیان کرد: شما ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دادید و الان دارید ۸ میلیون تومان سهم خود را میفروشید . یعنی شما ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان سود کردید. در حالیکه اگر این بیمه نبود و ۱۰۰ هزار توامن را پرداخت نکرده بودید الان شما فقط ۴ میلیون تومان مجموع سرمایه تان بود. ۵ میلیون پرداخته بودید و یعنی ۱ میلیون ضرر کرده بودید.

بیشتر بخوانید : بایدها و نبایدهای سیاستگذاری در بورس

این کارشناس بازار سرمایه گفت: پس شما هر سهم تان را به قیمت ۸ هزار تومان بیمه کردید که اگر از ۸ هزار تومان قیمت بالاتر بود عملا بیمه شما به کارتان نیامده است. اما اگر قیمت از ۸ هزار تومان پایین تر بود آن وقت بیمه شما خسارت شما را جبران کرده و شما صاحب سود خواهید بود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در کشور ما تعداد شرکت هایی که سهام داران عمده آنها تصمیم به انتشار اوراق بیمه یا همان اوراق اختیار فروش تبعی کرده باشند بسیار کم و انگشت شمارند اما در صورتیکه این اتفاق رشد و توسعه پیدا کند و سازمان بورس این امر را جدی تر گرفته و برای شرکت ها و سهامداران عمده تسهیلاتی را در این خصوص در نظر بگیرد، می تواند اتفاقات بسیار بهتری در این بازار برای سهامداران بیفتد.

نظرات

بدون دیدگاه