پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

تزریق روزانه ۵۰ میلیون دلار به بازار، برای بورس خطرناک است؟

1399/07/22

قیمت ارز اگر افزایش یابد موجب ایجاد تورم و رشد قیمت‌ها خواهد شد. و اگر کاهش یابد بازار سرمایه و خیلی از صنایع به سودرسانی خواهند رسید.

دکتر محمدابراهیم احمدی کارشناس بازار سرمایه پیرامون وارد شدن ۵۰ میلیارد دلار ارز توسط بانک مرکزی به بازار و تأثیر آن بر بورس اظهار داشت:

در پی شدت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، کاهش منابع ارزی را شاهد بودیم. تنش‌های سیاسی و احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا هم بر داغی بازار ارز افزود.

وی افزود: بحث سفته‌بازی هم این روزها بیشتر به چشم آمد و دلار توانست از مرز ۳۰ هزار تومان عبور کند. شرایط نابسامان اقتصادی باعث افزایش شدید قیمت‌ها در بازار شد. و این دلیل باعث شد تا مردم برای حفظ ارزش پول خود به بازار ارز روی بیاورند. تمامی این اتفاقات باعث شد تا مسئولین بانک مرکزی یکبار دیگر به فکر تزریق ارز به بازار بیفتند.

بیشتر بخوانید : بازار سرمایه چه زمانی به ثبات می‌رسد؟

وی اظهار داشت: تزریق ارز به معنای کاهش منابع ارزی است و این اقدام به صورت موقت می‌تواند التهابات بازار ارز را کمرنگ کند، اما در میان مدت و بلند مدت قادر نخواهد بود نیازها را پاسخ دهد. مگر اینکه گشایش اقتصادی در عرصه بین‌المللی برای ما رقم خورده، شدت تحریم‌ها کاهش یافته و راه ورود ارز به کشور باز شود.

وی بیان کرد: در غیر اینصورت نمی‌توان خیلی به تزریق ارز توسط بانک مرکزی برای کاهش قیمت دلار و کنترل بازار امیدوار بود، مگر اینکه دولت همتای جانشینی را به جای دلار انتخاب کرده و به کار گیرد تا استفاده از دلار کاهش یابد.

بیشتر بخوانید : می‌توان نسبت به رشد اخیر بورس خوشبین بود؟

وی خاطرنشان کرد: افزایش و کاهش قیمت دلار باعث ایجاد جو ناآرامی در بازار سرمایه شده است.

وی تصریح کرد: قیمت ارز اگر افزایش یابد موجب ایجاد تورم و رشد قیمت‌ها خواهد شد. و اگر کاهش یابد خیلی از صنایع به سودرسانی خواهند رسید.

    نظر شما