پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

تفاوت‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد و روحانی

1400/03/19

به گفته یک استاد دانشگاه، همه کشورها تلاش دارند تا هدایت نقدینگی به سمت تولید باشد اما مشکلی که در دوره حسن روحانی وجود داشت این بود که نقدینگی به سمت دلالان افتاده است.

ابوالقاسم حکیمی‌پور کارشناس اقتصادی در گفتگو با فراسرمایه پیرامون تفاوت‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد و روحانی اظهار داشت: در دوره ریاست احمدی‌نژاد و روحانی در یک بازه زمانی خاصی نرخ تورم تک رقمی شد. زمان ریاست این دو رئیس جمهور با هم قابل قیاس نیست، چراکه در زمان احمدی‌نژاد قیمت هر بشکه نفت خام به بالای 100 دلار رسیده بود و این یعنی در این دوره ما نزدیک 800 میلیارد دلار فقط درآمدهای ارزی از فروش نفت خام داشتیم. به علاوه اینکه نرخ بهره بانکی هم دستوری بود و اینکه نوسانات نرخ ارز بسیار پایین بود. همچنین بدهی سیستم بانکی به بانک مرکزی بسیار پایین بود بنابراین پابه پولی رشد چندانی نداشت و نرخ تورم پایین بود.

بیشتر بخوانید : پازل توسعه ایران ۱۴۰۰؛ تهدیدها، فرصت‌ها و راهکارها

وی افزود: در دوره ریاست حسن روحانی سیستم بانکی پول پرقدرت را تزریق بازار کرد که منجر به افزایش نقدینگی در کشور و افزایش نرخ تورم شد. در این دوره از آنجایی که تسهیلات به بخش‌های غیرمولد جامعه داده شده منجر به افزایش نرخ تورم بیشتر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *