پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

مقصر اصلی گرانی مسکن کیست؟

1399/07/19

قیمت مسکن

کارشناس بازار مسکن مقصر اصلی گرانی در بازار مسکن را شهرداری ها به دلیل افزایش بی ضابطه هزینه پروانه ساخت مسکن دانست.

محمد علیزاده کارشناس بازار مسکن در گفتگو با فراسرمایه پیرامون گرانی مسکن بیان کرد:

افزایش وام مسکن تاثیر چندانی در تورم مسکن ندارد. افزایش این وام باعث می شود افرادی که توان خرید مسکن را ندارند، انگیزه ای در این زمینه پیدا کنند و به سمت خرید خانه روی آورند.

بیشتر بخوانید : ۶ مسیر ‌از‌ وام ‌به‌ خانه!

وی افزود: وام مسکن دو مشکل اساسی دارد. علاوه بر اینکه مبالغ وام ها معمولا اندک است، بانک ها نیز در اعطای تسهیلات مسکن معمولا با شرایط سختی وام را به وام گیرندگان می دهند. از طرف دیگر دولت میزان وام را براساس تورم افزایش نمی دهد و در هر دوره چهار ساله ریاست جمهوری فقط یک یا دو بار وام مسکن افزایش پیدا می کند.

این کارشناس بازار مسکن گفت: مقصر اصلی گرانی در بازار مسکن شهرداری ها هستند چرا که با افزایش پروانه ساخت باعث افزایش قیمت ها در این بازار می شوند. دولت نیز نظارت کافی بر عملکرد شهرداری ها در این زمینه ندارد.

بیشتر بخوانید : ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی روستایی تا پایان امسال

علیزاده ادامه داد: از طرف دیگر افزایش قیمت دلار نیز باعث افزایش مصالح و تجهیزات ساختمانی می شود تا جایی که مصالحی نیز که ارتباطی با قیمت دلار ندارند نیز افزایش پیدا می کنند.

وی بیان کرد: قطعا سازندگان نیز از افزایش قیمت ها در بازار مسکن ناراضی هستند. چرا که این گرانی ها باعث افزایش ثروت مردم و سازندگان نمی شود. مثلا فردی که خانه یا خودرو خود را بفروشد برای عوض کردن خودرو یا خانه خود باید مبلغی به سرمایه خود اضافه کند. عملا مردم با این گرانی ها ثروتمند نمی شوند. این توهم ثروت باعث شده تا مردم نسبت به افزایش قیمت ها راضی بمانند.

بیشتر بخوانید : هزینه اجاره خانه در تابستان امسال چقدر افزایش یافت؟

علیزاده خاطرنشان کرد: این گرانی ها بازار مسکن را نیز بیش از همه مشوش می کند چرا که مسکن یک کالای گران قیمت است و دسترسی به آن برای اغلب مردم سخت و دشوار است.

    نظر شما