پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

  • فراسرمایه
  • مصاحبه
  • نگاه انتقادی به وعده ساخت خودروی ارزان قیمت توسط مدیرعامل ایران خودرو

نگاه انتقادی به وعده ساخت خودروی ارزان قیمت توسط مدیرعامل ایران خودرو

1400/04/16

به گفته یک کارشناس خودرو، ارزان‌ترین خودرویی که در کشور ما تولید شده پراید است که از نظر کارشناسان خودرو قیمتی معادل 6 هزار دلار را برای آن در نظر گرفته‌اند.اگر منظور از خودرو ارزان قیمت، خودروهایی مشابه پراید باشد، با توجه به سطح درآمدی جامعه این خودروها ارزان قیمت تلقی نمی‌شوند. و اگر خودرویی باشد که قیمت آن ارزان‌تر ار پراید و کیفیت آن هم کمتر باشد سال‌ها طول می‌کشد تا آن خودرو از نظر سطح کیفی و کلاس خودرو تایید شود و طبیعی است که این قیمت باز هم نمی‌تواند کمتر از 6 هزار دلار باشد. مگر آنکه نرخ ارز کاهش یابد تا قیمت خودرو هم کاهش یابد. اما هم‌اکنون با توجه به این قیمت ارز نمی‌توان خودرویی تولید کرد که کمتر از 6 هزار دلار باشد، چه بسا ممکن است بیشتر هم شود. 

دکتر روح الله طالبی کارشناس بازار خودرو در گفتگو با فراسرمایه پیرامون وعده ساخت خودروی ارزان قیمت توسط مدیرعامل ایران خودرو اظهار داشت: خودرو ارزان قیمت یک کمیت کیفی است و زمانی که ما می‌خواهیم این کمیت کیفی را بسنجیم باید با یک چیزی آن را مقایسه کنیم.

بیشتر بخوانید : آیا کشورها با تغییرات بازار خودرو همراه می‌شوند؟

وی افزود: اینکه خودرو ارزان قیمتی که تولید شود در چه رده کیفیتی باشد بسیار اهمیت دارد. ارزان‌ترین خودرویی که در کشور ما تولید شده پراید است که از نظر کارشناسان خودرو قیمتی معادل 6 هزار دلار را برای آن در نظر گرفته‌اند. زمانی که ما قیمت خودروهای داخلی و کیفیت آن‌ها را با موردهای مشابه خودرو در خارج از کشور مقایسه می‌کنیم متوجه می‌شویم خودروهای کشور ما هیچ کدام ارزان قیمت نیستند.

این کارشناس در ادامه بیان کرد: اگر منظور از خودرو ارزان قیمت، خودروهایی مشابه پراید باشد، با توجه به سطح درآمدی جامعه این خودروها ارزان قیمت تلقی نمی‌شوند. و اگر خودرویی باشد که قیمت آن ارزان‌تر ار پراید و کیفیت آن هم کمتر باشد سال‌ها طول می‌کشد تا آن خودرو از نظر سطح کیفی و کلاس خودرو تایید شود و طبیعی است که این قیمت باز هم نمی‌تواند کمتر از 6 هزار دلار باشد. مگر آنکه نرخ ارز کاهش یابد تا قیمت خودرو هم کاهش یابد. اما هم‌اکنون با توجه به این قیمت ارز نمی‌توان خودرویی تولید کرد که کمتر از 6 هزار دلار باشد، چه بسا ممکن است بیشتر هم شود.

بیشتر بخوانید : برزخ بازار خودرو

این کارشناس در پایان تصریح کرد: هم اکنون خودروهایی که تولید می‌شوند باید توربوشارژر باشند و طبیعتا اگر خودرو بخواهد ارزان قیمت باشد باید در کلاس B تولید شود. در حالیکه در دنیا خودروهای برقی در حال تولید شدن هستند و این خودروها امکاناتی دارند که باعث افزایش قیمت خودرو می‌شوند. پس باید معنا و مفهوم تولید خودرو ارزان قیمت با اعداد و ارقام واضحی برای مردم روشن شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *