پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - Dec 4 ,2023

پیش بینی بازار خودرو در سال 1401

1401/01/25


امیرحسن کاکایی کارشناس بازار خودرو در گفتگو با فراسرمایه با توجه به شرایط پیش رو، وضعیت این بازار در سال جدید را بررسی کرد.

به گزارش فراسرمایه، امیرحسن کاکایی شرایط بازار خودرو در سال 1401 را در دو صورت برجام و عدم برجام بررسی و اظهار کرد: اگر نشست‌های برجامی به نتیجه نرسد نه تنها بازار خودرو، بلکه بسیاری از بازار آشفته خواهند شد.

کاکایی یکی از دلایل بازارهای آشفته در صورت عدم به نتیجه رسیدن برجام را تصویب بودجه‌ای دانست که تورمی حدود 50 درصدی را به وجود خواهد آورد و گفت: در حال حاضر دو کمبود اصلی گاز و برق در صنایع داریم که در تابستان و زمستان سال گذشته نتیجه آن را مشاهده کردیم. کمبود سرمایه هم داریم که ظاهرا دولت با چاپ پول قصد حل آن را دارد.

وی ادامه داد: اگر این شرایط پیش برود و همچنین با توقعاتی که دولت برای مردم به وجود آورده از جمله افزایش 50 درصدی دستمزدها و افزایش وام مسکن و …، بازارها خود به خود تحریک می‌شوند. از طرف مقابل تولید نمی‌تواند همزمان با آن افزایش پیدا کند و بنابراین چالش کمبود کالا به خصوص در بازار خودرو بوجود آمده و قیمت‌ها افزایش شتابان پیدا می‌کند.

کارشناس بازار خودرو با اشاره به اینکه در صورت به نتیجه نرسیدن برجام، بورس سقوط خواهد کرد و بازار خودرو، بازار جذابی برای سرمایه‌گذاری باقی خواهد ماند، افزود: در ماه‌های اخیر دولت وعده‌هایی به مردم داد و مردم نیز با تورم و گرانی صبوری کردند، اما در صورت به نتیجه نرسیدن برجام پس از تعطیلات عید، قیمت‌ها خود به خود بالا خواهد رفت و مردم نیز به سمت بازارها هجوم خواهند برد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی