پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چطور می‌توان دست دلالان را از بازار خودرو کوتاه کرد؟

1400/08/24

به گفته یک کارشناس بازار خودرو، رانت زمانی اتفاق می‌افتد که حجم قابل توجهی تقاضا وجود دارد اما عرضه به تعداد تقاضا نیست و محدودتر است. علت اصلی وجود رانت در بازارها این است که 50 تا 60 درصد بازارها دست دلالان است. لذا اگر دلالان را از بازار حذف کنیم و مشتری واقعی سراغ خودرو بیاید تمامی خودروها سریعا به فروش می‌رسد.

مرتضی مصطفوی کارشناس بازار خودرو در گفتگو با فراسرمایه پیرامون حضور دلالان در بازار خودرو اظهار داشت: حجم قابل توجهی از تقاضا در بازار به علت وجود دلالان است. صنعت خودرو ما اگر به دنبال اصلاح قیمت خودرو باشد باید دلالان را از این بازار حذف کند. برای حذف شدن دست دلالان از بازار راهکارهای متفاوتی وجود دارد و یکی این است که وزارت اقتصاد با کمک سازمان امور مالیاتی کشور سامانه‌ای راه‌اندازی کنند تا معاملات به صورت شفاف در آن ثبت شود و همه افراد موظف باشند مه معاملات خود را در این سامانه وارد کنند. در اینصورت با وارد کردن کد ملی تمامی معاملات افراد نمایش داده می‌شود.

بیشتر بخوانید : آزادسازی قیمت خودرو، خوب یا بد؟

وی افزود: راه دیگری نیز وجود دارد و آن هم این است که براساس شرطی که گذاشته می‌شود، کد ملی بعضی از افراد فیلتر شود تا توانایی خرید و فروش نداشته باشند. لذا با اجرای همین راهکارهای ساده می‌توان جلوی دلالان را گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *