پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

چه عواملی نرخ بهره بین بانکی را به زیر 18 درصد رساند؟

1400/04/20

به گفته یک کارشناس مالی و بانکی، منابع مازاد بانک ها با بازار بین بانکی، افزایش حجم پول و کاهش متقاضیان تسهیلات می‌تواند دلایلی برای کاهش نرخ بهره بین بانکی به زیر 18 درصد باشد.

حجت‌الله فرزانی کارشناس مالی و بانکی در گفتگو با فراسرمایه پیرامون نرخ بهره بین بانکی اظهار داشت: نرخ بهره بین بانکی از استفاده مازاد منابع بانک ها با بازار بین بانکی است که تعیین می‌شود و بانک مرکزی به عنوان یک عضو در کنار سایر اعضای شبکه های بانکی و موسسات اعتباری در بازار میتواند جهت کنترل و نگهداری نرخ بهره بانکی را در بین بازه تعریف شده قبلا 14 تا 22 درصد، بانک مرکزی آن را حفظ کند. در برهه های زمانی لازم است که بانک مرکزی عرضه را زیاد کرده و در برهه ای دیگر جمع کند که نرخ را در این بازه حفظ کند.

بیشتر بخوانید : دولت جدید و نظام بازار آزاد

وی افزود: با توجه به اینکه در شبکه بانکی و اقتصاد حجم پول افزایش پیدا کرده و بازارهای موازی که بانک ها منابعشان یا سرمایه گذاران میتوانستند متقاضیان تسهیلات شوند در بازارهای موازی به دلیل افت هیجانات و نوسانات بازدهی مناسبی دیگر ندارند، بنابراین منابع کشور کمتر سوق پیدا می کند به این بازارها لذا وقتی این اتفاق بیفتد یک منابع دست بانک ها مازاد می‌آید.

بیشتر بخوانید : زیرپوست برجام

این کارشناس بیان کرد: وقتی منابع در بانک ها مازاد باشد و نتوانند استفاده کنند و متقاضیان تسهیلات نیز کاهش پیدا کنند، بانک ها منابع مازادشان را در بازار بین بانکی عرضه می کنند. وقتی این اتفاق بیفتد و حجم عرضه زیاد شود به تبع برای بانک هایی که کمبود منابع دارند؛ چون عرضه بیشتر شده به صورت اتوماتیک نرخ بهره بین بانکی کاهش پیدا کرده و این کاهش میتواند هم توسط بانک مرکزی انجام شده باشد و هم میتواند به دلیل این عرضه مازاد توسط سایر بانک ها اتفاق افتاده باشد. لذا می‌توان گفت هم از موضوع عرضه و تقاضا در بازار بین بانکی میتواند متاثر شود هم میتواند به صورت دستوری و با دخالت بانک مرکزی این نرخ متاثر شود و کاهش پیدا کند یا در برهه هایی افزایش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *