پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

  • فراسرمایه
  • مصاحبه
  • کاهش نرخ بهره بین بانکی چه تهدید یا فرصتی را برای اقتصاد بوجود می آورد؟

کاهش نرخ بهره بین بانکی چه تهدید یا فرصتی را برای اقتصاد بوجود می آورد؟

1400/04/20

اینکه نرخ بهره بین بانکی با نرخ سود سپرده ها متفاوت است و کاهش یا افزایش نرخ سود سپرده ها به طور مستقیم به سپرده گذاران ارتباط پیدا می کند.

حجت الله فرزانی کارشناس مالی و بانکی با اشاره به اینکه نرخ بهره بین بانکی با نرخ سود سپرده ها متفاوت است و کاهش یا افزایش نرخ سود سپرده ها به طور مستقیم به سپرده گذاران ارتباط پیدا می کند، به خبرنگار فراسرمایه گفت: برای مثال اگر نرخ سود سپرده گذاری کاهش غیرعادی بیش از 3 درصدی داشته باشد، این نرخ که اکنون 15 درصد است، به 10 الی 12 می رسد. این مهم شبه پول را تبدیل به پول می کند. در نهایت سرمایه های خرد و کلان به میزانی کمتر از گذشته به عنوان سپرده در اختیار بانک ها قرار می گیرند و پول در جامعه سیال می شود.

بیشتر بخوانید : مخالفان مالیات بر عایدی سرمایه از صدای آمریکا تا مدعیان اصلاحات

فرزانی بیان کرد: با کاهش نرخ سود سپرده ها، فردی که از سپرده گذاری بهره کافی را بدست نیاورد، قطعا برای جبران عقب ماندگی سپرده گذاری خود، سرمایه اش را با هدف سوداگری روانه بازارهای موازی می کند. اغلب سرمایه های کوچکتر روانه بازارهای طلا و ارز شده و سرمایه های کلان به بازارهای مسکن و بورس هدایت می شوند.

او با بیان اینکه در هر معامله ای یک طرف خریدار و یک طرف فروشنده وجود دارد و منابعی که در این میان از خریدار به فروشنده رد و بدل می شود بالاخره نزد بانک پارک می شود، افزود: بنابراین می توان گفت حجم پول نزد بانک تغییری نمی کند فقط سیال بودن و جریان داشتن آن افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید : سنگ‌اندازی در مسیر انتقال آرام قدرت

او در پاسخ به این سوال که آیا جاری شدن این منابع در سطح جامعه در نهایت منجر به تورم می شود یا خیر، توضیح داد: اگر بگوییم این اتفاق در نهایت به تورم دامن می زند، قطعیت ندارد. چرا که افزایش حجم معاملات لزوما به معنای ایجاد نقدینگی نیست. نقدینگی با افزایش پایه پولی بوجود می آید. این مهم نیز در نتیجه استقراض دولت از بانک مرکزی و چاپ پول توسط این نهاد مالی رخ می دهد. افزایش نرخ سود سپرده ها نیز عاملی دیگری است که حجم نقدینگی را افزایش می دهد که در مقابل کاهش نرخ سود سپرده گذاری منجر به کاهش حجم نقدینگی می شود.

این کارشناس مالی و بانکی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر با کاهش نرخ سود سپرده ها، نرخ سود تسهیلات بانکی نیز کاهش پیدا می کند. در این صورت متقاضیان تسهیلات با توجه به وضعیت تورم فعلی برای دریافت تسهیلات به صف می شوند. وقتی دریافت تسهیلات در شبکه بانکی افزایش پیدا کند، این منابع می تواند اثر خود را به صورت تورم در جامعه نمایان کند.

بیشتر بخوانید : زیرپوست برجام

مشکلات اقتصادی فعلی دلیلی بر افزایش نرخ تورم

وی به چگونگی اثر تورمی تسهیلات بانکی در جامعه اشاره کرد و گفت: اگر بخش واقعی اقتصاد و بخش تولید نتواند این نقدینگی را به درستی جذب و هضم کند، منجر به افزایش قیمت کالا و خدمات در جامعه خواهد شد.

فرزانی افزود: اگر میزان تولید افزایش پیدا کند، می توان به کنترل حجم نقدینگی امید داشت، اما با توجه به شرایط فعلی کشور بخصوص با وجود مشکلات بخش تولید و میانگین رشد اقتصادی صفر درصد در 10 ساله اخیر، می توان گفت که بخش واقعی اقتصاد قابلیت جذب این نقدینگی را ندارد و بنابراین آثار افزایش عرضه پول در بازار زیان بار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *