پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۹ خرداد ۱۴۰۲ - May 30 ,2023
  • فراسرمایه
  • بورس
  • آغاز معاملات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بورس تهران از امروز

آغاز معاملات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بورس تهران از امروز

1399/05/19
آغاز معاملات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بورس تهران از امروز

معاملات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بورس تهران آغاز شد.


همزمان با ایام مبارک عید غدیر از امروز – یکشنبه ۱۹ مرداد ماه – با آغاز معاملات شرکت سرمایه‌گذاری استانی خراسان جنوبی، معامله سهام این شرکت‌ها در بورس تهران وارد گام اجرایی می شود.

به گزارش فراسرمایه به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران، پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب و موافقت ایشان با توزیع سهام شرکت‌های صدر اصل قانون اساسی با هدف «تأمین عدالت اجتماعی» و گسترش سهم مالکیت‌های مردمی در اقتصاد، طرح توزیع «سهام عدالت» آغاز و از آن پس به عنوان یکی از موضوعات اساسی و مورد توجه قانون «اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی» قرار گرفته است.

مطابق مواد (۳۴ تا ۳۸) اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت مجاز شده است در اجرای سیاست گسترش و مالکیت عمومی با هدف تأمین عدالت اجتماعی، تا ۴۰ درصد از مجموع ارزش سهام بنگاه‌های قابل واگذاری را به شش ( ۶ ) دهک پایین درآمدی جامعه واگذار کند.

 آزادسازی سهام عدالت در ۹ اردبیهشت‌ماه با ابلاغ  رهبر معظم انقلاب اجرایی شد و از روز ۱۰ اردیبهشت تا هشتم خرداد ماه به سهامداران فرصت داده شد تا چنانچه به دنبال انتخاب روش مدیریت مستقیم هستند و می‌خواهند مالکیت و مدیریت سهام خود را به شکل مستقیم و بدون واسطه در اختیار بگیرند، با ورود به سامانه www.samanese.ir نسبت به این امر اقدام کنند.

ستاد آزادسازی سهام عدالت پس از تشکیل ۳۰ شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، افزایش سرمایه این شرکت‌ها را در دستور کار خود قرار داده و افرادی که روش غیرمستقیم را برگزیده‌اند، سهام دار شرکت سرمایه‌گذاری استانی زمان ثبت نام سهام عدالت، محسوب می‌شوند.

این شرکت‌ها، مطابق قانون تجارت مدیریت می‌شوند و مدیران آنها در راستای صیانت از منافع سهامداران می‌توانند در پروژه‌های ملی و بین المللی برنامه‌ریزی و مشارکت کنند.

همچنین پرتفوی این شرکت‌ها از بهترین شرکت‌های پذیرفته شده در بازارسرمایه  کشور است که دارای تنوع در سبد سرمایه‌گذاری‌ها است، از دیگر مزایای این شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌توان به حضور غیرمستقیم مردم در بورس و بهره‌برداری بهینه از مواهب بازار سرمایه اشاره کرد.

سهامداران تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باید به این نکته توجه داشته باشند که براساس هماهنگی‌های انجام شده در سطح مدیریت عالی بانک ملی ایران، ارزش دارایی سهام هر شخص مبنای تخصیص کارت اعتباری قرار می‌گیرد که با دریافت اطلاعات مزبور از سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، کارت اعتباری به پشتوانه دارایی سهام هر شخص تخصیص داده شده و سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی در وثیقه بانک ملی قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، هم‌زمان با مالکیت سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی و منتفع شدن از افزایش ارزش آن در بازار سرمایه، امکان دریافت اعتبار در قالب کارت اعتباری از بانک ملی ایران نیز مهیا شده است.

به مدیران سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی پیشنهاد شده است جهت منتفع شدن زودتر سهام‌داران خود از مزایای پذیرش شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوطه در بورس تهران، هر چه سریع‌تر نسبت به ثبت افزایش سرمایه جدید اقدام کرده و با ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده دوره منتهی به  ۱۵ مرداد ماه به بورس تهران، زمینه پذیرش و درج هر چه سریع‌تر این شرکت‌ها مهیا کنند.

تمامی هماهنگی‌های لازم در سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس تهران جهت پذیرش هر چه سریع‌تر این شرکت‌ها انجام شده و با ارایه مستند ثبت افزایش سرمایه و صورت‌های مالی مذکور، پذیرش این شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران در اسرع وقت انجام می‌شود.

منبع: روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی