پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ - Sep 30 ,2023

عرضه «دارا دوم» منتفی شد

1399/05/20
عرضه «دارا دوم» منتفی شد

رئیس سازمان خصوصی سازی خبر از منتفی شدن عرضه صندوق دوم ETF دولتی، موسوم به دارا دوم خبر داد.


به گزارش فراسرمایه، رئیس سازمان خصوصی‌سازی خبر از منتفی شدن عرضه صندوق دوم ETF دولتی، موسوم به دارا دوم خبر داد.

قرار بود در این صندوق سهام چهار پالایشگاه تهران، بندرعباس، اصفهان و تبریز به مردم عرضه شود. حتی شب گذشته یکی از بخش های خبری صدا و سیما اعلام کرد که دارا دوم در شهریورماه پذیره نویسی خواهد شد. اما صبح امروز رئیس سازمان خصوصی سازی این خبر را تکذیب کرد.

علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی سازی در گفت و گو با بورس۲۴ خبر از منتفی شدن عرضه این صندوق داد و گفت: در صورتی که وزارت نفت نسبت به تاسیس صندوق ETF پالایشگاهی اقدام نکند واگذاری 15 درصد سهام پالایشگاه ها به صورت بلوکی انجام می شود. سازمان خصوصی سازی آگهی عرضه های بلوکی سهام پالایشگاه‌ها را انجام داده است. الان دیگر ETF پالایشگاهی نداریم. چون وزارت نفت صندوق را تاسیس نکرد.

صالح در پاسخ به این سوال که منتفی شدن عرضه این صندوق چه تاثیری بر سهام پالایشگاه ها خواهد داشت، گفت: تاثیری ندارد. فرقی نمی‌کند که سهام این پالایشگاه ها به صورت صندوق ETF عرضه شود یا به صورت بلوکی.

البته صالح در حالی معتقد است منتفی شدن عرضه دارا دوم تاثیری بر سهام پالایشگاه ها نخواهد داشت که تصور بازار، خلاف این عقیده صالح است. تصور بازار این بود که به دلیل عرضه دارا دوم، سهام داخل این صندوق رشد خواهد کرد اما حالا دیگر بهانه ای برای رشد این سهم ها وجود ندارد. صالح در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است خصوصی سازی سهام این پالایشگاه ها را به صورت آبشاری عرضه کند؟ گفت: سهام پالایشگاه ها با همین روش عرضه بلوکی هم رشد می کند و تفاوتی نمی کند که ما این سهام را چگونه عرضه کنیم. ضمن اینکه قرار نیست این سهم ها آبشاری عرضه شوند بلکه بلوکی عرضه خواهند شد.

صالح درباره اینکه آیا دارا سوم هم به سرنوشت دارا دوم مبتلا خواهد شد یا نه، گفت: دارای سوم به قوت خود باقی است. در حال انجام کارهای آن هستیم که آذرماه عرضه شود. وزارت صنعت باید درباره این صندوق تصمیم گیری کند که نامه هایش را هم نوشته ایم.

منبع: بورس 24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی