پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - Oct 3 ,2023

سیگنالی که دلار دیشب گرفت

1399/05/21
سیگنالی که دلار دیشب گرفت

در حالی که اثر معکوس گشایش اقتصادی بر رفتار برخی معامله گران در بازار شبانه دلار به چشم می‌خورد که دیروز دلار با برخورد به هسته سخت، به زیر ۲۱ هزار تومان نرفت.


جهش شبانه بازارها

به گزارش فراسرمایه: با رونمایی از طرح گشایش اقتصادی برخی از معامله گران طلا و ارز اقدام به سفارش خرید در معاملات پشت خطی کردند. به دنبال این آرایش معاملاتی، قیمت سکه و دلار کانال عوض کرد.

در معاملات شبانه بازار که فعالان به صورت مجازی انجام می دهند سفارش خرید برای دلار و سکه بالا رفت. سفارش ها برای دلار بالای قیمت ۲۲ هزار تومان بود و سکه نیز در کانال ۱۱ میلیون تومان برای فروش پیشنهاد می‌شد. گرچه معاملات شبانه و پشت خطی نباید به لحاظ قانونی ملاک قرار گیرد زیرا ماهیت آن بر مبنای خرید و فروش کاغذی است اما برخی می گویند رفتارهای این بازار می تواند یکی از سیگنال های تحلیل روند آتی بازار باشد.

در معاملات پشت خطی قیمت ها به این دلیل بالا رفت که معامله گران مطمئن شدند خبر گشایش اقتصادی مربوط به پیش فروش نفت است. این خبر با انتظارت برخی معامله گران همخوانی نداشت به همین دلیل ترجیح دادند در موقعیت خرید قرار گیرند. برخی معامله گران احتمال می دهند با این جو روند کاهشی دلار نیز با مانع برخورد کند.

فروشندگان در بازار ارز پر تعداد شدند

خبر آنلاین اما در مطلب دیگری نوشت : فعالان بازار می‌گویند امروز بازار سرمایه تحت تاثیر فضای رسانه‌ای واکنشی مثبت از خود نشان داده و با کاهش قیمت روبرو شده است.  بسیاری از فعالان بازار در پاسخ به این سئوال که چرا روند قیمت‌ها کاهشی است، گفتند اخباری که در خصوص گشایش اقتصادی اعلام می‌شود مثبت است از این رو روند کاهشی بر بازار حاکم است و اتفاقا با توجه به مثبت بودن فضا امروز عرضه دلار با افزایشی محسوس مثبت به روزهای قبل روبرو بود .

یکی از معامله‌گران بازار ارز گفت: کسانی که به قصد سرمایه‌گذاری در روزهای اخیر دلار را به قیمت‌هایی در محدوده ۲۰ تا ۲۳ هزار تومان خریده‌اند دست به کار فروش شده‌اند چون می‌ترسند با گشایش اقتصادی رخ داده ، متضرر شوند از این روز خیلی ها متقاضی فروش دلارهایشان بودند. وی در پاسخ به این سوال که دلار را به چه قیمتی خریداری می‌کنید؟ گفت: صرافان بانکی ۲۱ هزار و ۷۰۰ تومان خریداری می‌کردند اما در بازار آزاد قیمت خرید کمتر است. در بازار آزاد قیمت دلار هر چند دیروز در ساعات ابتدایی صبح ۲۲ هزار تومان بود اما در میانه روز به ۲۱ هزار و ۵۰۰ رسید و امروز نیز با کاهشی نزدیک به دویست تومان حتی به قیمت ۲۱ هزار و ۳۰۰ نیز فروخته شد .

بسیاری از معامله گران می گویند بازار سقوط اول را تجربه کرده و به سد مقاومتی ۲۰ هزار تومان نزدیک شده است و طبق پیش‌بینی‌ها اگر از مرز ۲۰ هزار تومان عقب‌تر برود می‌تواند حتی تا محدوده ۱۷ هزار تومان نیز عقب نشینی نماید.  بسیاری از معامله‌گران از اعلام میزان کاهش قیمت خودداری می‌کردند اما معتقد بودند کسانی که امروز دلارهایشان را به ریال تبدیل کردند متضرر نخواهند شد .  کاهش قیمت دلار در بازار آزاد امروز در قیاس با روز پنجشنبه بیش از ۲ هزار تومان بود.

برخورد دلا‌ر به هسته سخت؟

مرز حمایتی ۲۱ هزار تومانی تبدیل به هسته سخت نرخ ارز شده است؛ چراکه روز دوشنبه، برای دومین بار در ۲۰ روز گذشته، هنگام برخورد به آن مورد حمایت معامله‌گران قرار گرفت. بازیگران ارزی یک بار دیگر در تاریخ ۳۱ تیرماه اجازه ندادند که قیمت به زیر مرز یادشده برود. به گفته فعالان، پیش‌خور شدن خبر گشایش اقتصادی، اصلاح قیمت پس از ۲ هزار تومان افت و رشد نرخ حواله درهم، از جمله عواملی بودند که از برگشت افزایشی نرخ ارز حمایت کردند و دلار را به ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان رساندند.

در دومین روز کاری هفته، دلار در مرز ۲۱ هزار تومان مورد حمایت قرار گرفت. در ابتدای روز دوشنبه بسیاری از فعالان انتظار داشتند که قیمت شاخص ارزی به کانال ۲۰ هزار تومانی مهاجرت کند؛ این انتظار از آن جهت شکل گرفته بود که در ساعات انتهایی روز یکشنبه و در معاملات پشت خطی، فروش‌های ارزی ادامه یافته بود و این ارز در مقطعی حتی در محدوده ۲۰ هزار و ۸۵۰ تومانی به فروش رفته بود.

روز دوشنبه، معاملات دلار در محدوده ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان آغاز شد که همچنان ۴۰۰ تومان کمتر از روز یکشنبه بود. با این حال در ادامه روز خریدهای ارزی شدت گرفت و حدود ساعت ۴ بعدازظهر، دلار با قیمت ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان در بازار معامله شد که ۱۰۰ تومان بالاتر از نوزدهمین روز خردادماه بود.

قیمت دلار یک‌بار دیگر نیز در اواخر تیرماه در کانال ۲۱ هزار تومانی مورد حمایت قرار گرفته بود. حمایت دوباره در این سطح موجب شده است که بتوان به آن لقب «هسته سخت» نرخ ارز داد. برخی فعالان باور داشتند، برخورد دلار به کف و حمایت ابتدای کانال ۲۱ هزار تومانی موجب شد که روند دلار تغییر کند.

از نگاه آنها، زمانی که بازار طی یک روز بالای ۲ هزار تومان از ارزش خود را از دست بدهد، طبیعی است که در روزهای بعد کمی قیمت تعدیل شود. در کنار این، گروه دیگری از فعالان بازار باور داشتند که رشد نرخ حواله درهم و حمایت از این ارز در مرز ۶ هزار تومانی منجر به افزایش خریدها در بازار ارز داخلی شد.

روز گذشته قیمت حواله درهم نه تنها بالای مرز ۶ هزار تومانی باقی ماند، بلکه در اواسط روز عمدتا بالای محدوده ۶ هزار و ۱۰۰ تومانی مورد معامله قرار گرفت. با این سطح از قیمت حواله درهم، ارزش دلار در ایران می‌توانست بیشتر از ۲۲ هزار و ۳۵۰ تومان باشد.

گروهی از معامله‌گران عنوان می‌کردند، زمانی که قیمت دلار با نرخ حواله درهم مطابقت ندارد، نشان می‌دهد که عرضه ارز در بازار داخلی زیاد است یا اینکه معامله‌گران همچنان نسبت به بالا رفتن قیمت محتاط هستند.

در کنار این، گروهی از فعالان باور داشتند، گشایش اقتصادی وعده داده شده توسط رئیس‌جمهور که به نظر می‌رسد فروش نفت به‌صورت اوراق باشد، چندان مورد توجه معامله‌گران ارزی قرار نگرفت و همین عامل موجب شد که کمی هیجان‌های فروش در بازار کاهش پیدا کند.

این عده باور داشتند، اخبار مخابره شده از گشایش اقتصادی نوید داده شده توسط رئیس‌جمهور در هفته جاری و وعده رئیس‌کل بانک‌مرکزی مبنی‌بر افت دلار دو عامل مهمی بودند که در روز اول هفته منجر به سقوط ۲ هزار تومانی دلار شدند، ولی در روز دوشنبه اثر این اخبار کاهش یافته بود و وعده فروش نفت به‌صورت اوراق نیز چندان برای خریداران هراسناک نبود. با این حال بسیاری از معامله‌گران عنوان می‌کردند باید صبر کرد و دید که واقعا گشایش اقتصادی وعده داده شده چیست؟

برخی عنوان کردند، از آنجا که دلار روز دوشنبه به کانال ۲۲ هزار تومانی رفت ولی از آن عقب نشست، همچنان نمی‌توان با قطعیت گفت که قیمت از کانال کاهشی خارج شده است. با این حال، برای ثبت کاهش بیشتر نیاز است که حمایت ۲۱ هزار تومانی شکسته شود. شکست این حمایت می‌تواند زمینه‌ساز نزول دلار به زیر مرز ۲۰ هزار تومانی شود.

در روزی که قیمت دلار از فاز نزولی خارج شد، سکه تمام بهار آزادی نیز افزایش قیمت را تجربه کرد. در سومین روز هفته، سکه ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت و روی عدد ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان قرار گرفت. چنین افزایشی در شرایطی به ثبت رسید که برخی از معامله‌گران در انتظار سقوط فلز گرانبهای داخلی به زیر مرز ۱۰ میلیون تومانی بودند.

حتی عده‌ای از فعالان عنوان می‌کردند، از آنجا که قیمت سکه بالای مرز ۱۰ میلیون تومانی باقی ماند، انتظارات کاهشی دلاربازان تعدیل شد. برخی از این افراد باور دارند دلار زیر ۲۰ هزار تومانی با سکه زیر ۱۰ میلیونی تطبیق دارد. در این میان دیروز سکه سیگنال کاهشی یا افزایشی خاصی از بازار طلای جهانی نگرفت، چرا که طلا دیروز حداقل تا ساعت ۴ بعدازظهر نوسان خاصی نداشت و عمدتا در محدوده ۲ هزار و ۳۰ دلاری نوسانات محدودی را تجربه می‌کرد.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی