پایگاه خبری تحلیلی فراسرمایه

شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ - Sep 30 ,2023

ارسال اولین فهرست خانه‌های خالی به سازمان مالیاتی

1399/05/29
ارسال اولین فهرست خانه‌های خالی به سازمان مالیاتی

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: اواخر شهریور، نخستین فهرست خانه‌های خالی برای اقدام سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شود که اتفاق بسیار بزرگی است.


به گزارش فراسرمایه، محمود محمودزاده در مراسم اجرایی شدن سامانه ملی املاک و اسکان کشور با اشاره به این که راه اندازی این سامانه برای برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی بسیار مهم است افزود: با اجرای سامانه ملی املاک و اسکان کشور، قانون اجرا شد و امیدواریم بتوانیم بر روی بازار خرید و فروش مسکن و عرضه آن تاثیر مثبت بگذاریم.

وی گفت: امروز صدهزار پیامک به مالکانی که بیش از دو خانه دارند ارسال می‌شود و در 10 روز آینده به یک میلیون و 500 هزار نفر پیامک ارسال خواهد شد و مالکانی که پیامک دریافت می‌کنند باید وارد سامانه شوند و اطلاعاتی که مبنی بر خالی بودن خانه در آن ثبت شده تایید کنند و در غیر این صورت مستنداتی مبنی بر اجاره دادن مسکن ارائه کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اگر مالکی مستنداتی ارائه کرد که واحد مسکونی او اجاره است باید کد ملی مستاجر را معرفی کند و با پیامک به مستاجر اعلام می‌کنیم تا این موضوع را تائید کند.

محمودزاده گفت: حدود 72 هزار و 700 هزار شخص در کشور که زیر 18 سال سن دارند مالک خانه هستند و هزار و 500 شخصیت حقوقی نیز شناسایی شدند که مالکیت مسکونی دارند بیشترین مالک حقیقی که براساس سامانه املاک و اسکان کشور شناسایی شدند 605 واحد مسکونی دارد و بیشترین مالک حقوقی 23 هزار و 800 واحد مسکونی دارد.

وی افزود: 13 میلیون و 400 هزار واحد مسکونی شناسایی کردیم که شناسنامه برای آن‌ها تشکیل شده که این تعداد 40 تا 45 درصد واحد‌های خالی کشور را شامل می‌شود.

بیشتر بخوانید : خانه خالی را بدهید، زمین مرغوب بگیرید

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: 9 میلیون و 300 مالک حقوقی و حقیقی بر این تعداد خانه مالکیت دارند که حدود 2 میلیون و 700 هزار خانوار بیشتر از یک واحد مسکونی خالی دارند.

محمودزاده افزود: 91 میلیون کد ملی در کشور وجود دارد که مالکیت به نام شان است که این رقم نسبت به جمعیت کشور نشان می‌دهد متوفیان جز آن‌ها هستند و هنوز انتقال مالکیت صورت نگرفته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدیو اقتصادی